CCASA County Champs 2015 Wk1 - Truro Swim Club

Go to content

Main menu

CCASA County Champs 2015 Wk1

Galas & Events
 
 

28th Feb and 01st March 2015
Team Truro make an impression in first weekend of the County Championships 2015.


Roll call of honour for first weekend champsters – Matt Aldous-Horne, Luke Barnsley, Tom Barton, Alice Bray,  Robert Brittle, Roddy Brookes, James Carpenter, Vivienne Carveth, India Castle, Isabelle Corbett, Oscar Davies, Charlotte Drew, Euan Dungavel, Louie Fowler-Beaton, Jake Georgelin, Jessica Georgelin, Chris Harris, Anya Hocking, Freya Hocking, John Ivall, Jodie Kotenko, Matthew Lamb, Nicholas Laws,  Issy Leigh, Tom Leigh,  Maddison Lewis, Aaron Martyn, George Mitchell, Ben Norton, Sam Norton, Tom Parker, Joss Pascoe, Harry Polkinghorne, Mikey Pond, Samir Poppy, Jack Rogers, Mia Rule,  Leyton Salmon, Alex Samiotakis, Alex Sim, Tanni Smitham, Hannah Stephens, Matt Trewhella.

The County Swimming Championships have arrived again to claim the first two weekends in March and this year the tail-end of February.   The excitement at the traditional Saturday Penzance venue was evident as well as a feeling of friendly rivalry.   For some Truro City swimmers this was a first whether as a 9 year old or a swimmer achieving a qualification time and taking their proud place within the TCSC County squad.   Spirits were high and jolly, the club had a noticeable sense of team spirit over the whole weekend.   It was great to watch everyone being cheered on at lane ends and congratulations for pbs, medals and good efforts being shared as well as friends being there for the disappointments. Many regional times and countless regional consideration times were achieved, too many to mention and excellent pbs. Emily was there for every swimmer for guidance and support, from putting on hats to dealing with tears, giving invaluable feedback after every swim and cheering her wonderful team on.    She was supported by the invaluable expertise of team manager Mark Norton and other key committee members including assistant coach Andrea and our hard-working and essential Val Rice as well as eager beaver helpers who stepped up to help host the second session.  So let’s get down to it.

After an hour’s staggered warm up the competition began with the girls and the 200 free.   Anya Hocking took the blocks as first Truro swimmer of the day, also her County debut and what a star she was winning gold in style.   Issy Leigh followed up with a tantalizingly close battle just missing out on gold by a slither.   Mia Rule next for the 11s and another near miss for gold to claim silver but with the added satisfaction of a regional time.    So to the boys and Harry Polkinghorne’s electric debut in the 200m breaststroke winning not only gold by 37 seconds from the boy in second but taking the 9 year old County Best Time by 6 seconds in 3.25.55!   Awesome for us all at TCSC but undoubtedly a proud moment for Dad Nick now a coaching assistant at his own club who himself is still breaking swimming records today.   Luke Barnsley and Sam Norton followed for the 11s and 12s with golds and near misses at the CBTs.  Mikey Pond made it a one two for the 12s with a silver.  Nicholas Laws and Jack Rogers made it another one two for the 14 year olds with a gold for Nicholas and silver for Jack.  Matt Aldous-Horne came second in the seniors to secure his slot in the finals.   The girls 100m backstroke brought another silver for 11 year old Mia Rule.   The first session ended with the boys 100m butterfly and a CBT (County Best Time) swim for Nicholas Laws of 1.02.24 and gold.   Matt Trewhella came 4th in the seniors to secure his place in the final.   So far a stellar start to Truro City’s 2015 Counties.

The second mid afternoon session kicked off with the tough 200m IM (Individual Medley) for the girls.   Anya made it two golds out of two for the 9s, Isabelle Leigh clinched another close one for silver for the 10s, silver for Mia Rule in the 11s and a well fought bronze for Jodie Kotenko for the 14s.    The boys 100IM next and Harry Polkinghorne not only won gold but took another CBT with 1.27.88.  Golds then followed remarkably in the next three age groups Alex Sim for the 10s, Luke Barnsley for the 11s and Sam Norton for the 12s with Mikey Pond in silver.   Nicholas Laws and Jack Rogers made it another one two and both broke CBTs Nick with the gold in 1.04.24 and Jack in silver with 1.05.88 with junior finals to look forward to.   Oscar Davies tussled with Euan Dungavel for a hard earned bronze for the 15 year olds.   Matt A-H came in 5th for the seniors to make finals.    Quite an IM haul of medals all round!   Anya Hocking rounded off her first day in style to make it a hat-trick of golds winning the 9 year olds 50m butterfly.   Issy was just pipped into silver for the 10s followed by some stirring performances and pbs for the 11 year olds and upwards.   The session was rounded off by the signature boys 50m freestyle, always fast and furious, closely fought, pbs tumbling all round to make this one of the most thrilling events of the day.  Harry made it 3 out of 3 golds and 3 out of 3 CBTs – just amazing.   Louie Fowler-Beaton won his first County medal with a bronze for the 9 year olds.  Two more medals for the 10s with excellent swims from Alex Sim in silver and Leyton Salmon for bronze – making another proud assistant coach Dad.      Mikey Pond and Sam Norton smashed the 12 year olds for a gold and silver.   Amongst the notable pbs of the afternoon are Tom Parkers 29.77 for the 13 year olds breaking the notorious 30 second mark and a very impressive swim from Euan Dungavel in 27.38 for the 15 year olds just missing bronze.   The highly successful 14 year old duo of Nicholas Laws and Jack Rogers claimed yet another gold and silver with a CBT of 25.04 for Nick smashing the 14 year old record by over a second and 26.68 for Jack.   Chris Harris and James Carpenter secured their place in the senior finals in style with 25 second swims.   A brilliant end to the second session for TC.   

The first day ended with finals for juniors and seniors.   This was the domain of the Truro boys and one girl in the juniors Jodie Kotenko who took a fabulous 5th in the junior final of the 200IM.   In the 200 breast junior final Jack Rogers was second just ahead of Nicholas Laws in third.     Matt A-H came second in the seniors.   It was a nail-biting near miss for 1st in the junior 100 fly with Nicholas missing out by .01!!  Matt Trewhella powered home for 5th in the seniors.   Nicholas Laws won his first junior final gold and Championship record in the 100IM in 1.03.91.   Jack Rogers repeated the 1.05 to claim fourth.   Matt A-H came 6th for the seniors.   The 50m free junior final was a sweet victory for Nicholas Laws in a new Championship time of 25.47 just sneaking the title away from TC hero Charlie Haynes.   Jack Rogers was 5th with 26.92.    Chris Harris ended the day in fabulous style with a superb 2nd in 25.19 for the seniors.   

After all that excitement what would Day two bring?   So, to Bodmin, refurbished and now open again, to begin with the toughie for the boys 400m free.   The golden Harry Polkinghorne swam a smooth 5.27.66 to seal gold yet again and break another CBT by 23 seconds!!   Aaron Martyn swam strongly and was unlucky to miss bronze for the 11s as was Robert Brittle for the 13s.   Sam Norton powered through to take silver for the 12s and Euan Dungavel silver for the 15s.  But the swim of the morning was Nicholas Laws with a new CBT and gold for the 14 year olds with 4.12.90 15 seconds off the old record.   The girls started with the 200 back and golden Anya took another victory for the 9s.   Issy Leigh swam into silver for the 10s and Mia bronze for the 11s.   The boys ended their first session with 50m backstroke and medals came in all age groups up to 14. For the 9s a first medal for George Mitchell, a silver, making another proud mum and TC assistant coach.  Jake Georgelin followed that with his first medal of the champs and a silver for the 10s.   Luke Barnsley took a bronze for the 11s and Sam Norton a gold for the 12s.  Tom Parker won his first County medal with a bronze for the 13s.  Nicholas Laws dipped under 30 with a 29.82 to win gold and another CBT with Jack Rogers in silver position.   Matt Trewhella claimed his spot for the senior final coming joint 6th.   The girls ended the session with the popular 100m freestyle.   Freya Hocking and Tanni Smitham narrowly missed out on medals in 4th and 5th for the 12 year olds as did Jodie K for the 14s.   

The afternoon session began with the girls and a beast of a race the 400m IM.   Only two brave girls, Freya for the 12s and Jodie sealing bronze for the 14s.   Another challenging event for the boys next, the 200m butterfly and only two takers, Nicholas Laws making it yet another gold and awesome CBT in 2:21.37 and Matt T qualifying for another senior final.   The day ended with 50m breaststroke for the girls and an impressive haul of medals for TC.   It started with a full house of golds for Anya Hocking and a medal first with a bronze for India Castle.  After silvers it was well deserved golds for Issy Leigh for the 10s and Mia Rule for the 11s.     Vivienne Carveth swam strongly to seal silver just pipped for gold in the 12s and Jodie K snatched bronze for the 14s.   The boys, not to be outdone, shone in the 100m breaststroke.   First up a stunning gold for Sam Norton in 1.20.70 and a new CBT.   Mikey Pond came home in silver position.    Jack Rogers claimed gold in a new CBT of 1.11.44 and Nicholas Laws swam into bronze.   Chris Harris and Matt AH qualified for the senior finals.

The finals ended the weekend with some thrilling results.   Nicholas Laws won the 50m backstroke junior final with Jack Rogers in 5th. Matt T came 6th for the seniors.   Nicholas Laws won the junior 200 butterfly final.   Jodie K stole silver in a dash for 2nd to 4th with a fab 37.68 and regional time.   Jack Rogers won the junior 100m breaststroke final repeating his 1.11 but this time winning a CCT with 1.11.36.   Nicholas Laws came 5th and Sam Norton in his first junior final came 6th.   The first weekend ended with Matt AH coming 3rd and Chris Harris 6th for the seniors.  

ALL ROUND AMAZING FIRST WEEKEND..SO TO THE FOLLOW UP AND FINALE...CAN’T WAIT…

For the first weekends results ,interim bagcat rankings etc have been emailed to all, also available to view on gala board or go the county
website at <Click Here>.

Article by Amanda Barnsley (Big thankyou to her)

 
Back to content | Back to main menu